sobota, 9 czerwca 2018

Ach te słowa! Ach ta wymowa!Czy zdarzyło wam się kiedyś  pomylić angielskie słowa?
Czy zamiast podać komuś -KEYS - klucze, obdarowaliście rozmówcę -KISS -buziakiem!?
Albo jeszcze lepiej! Czy zabraliście kogoś na zwiedzanie kościoła- CHURCH- i powiedzieliście rozmówcy, że to wspaniałe, zabytkowe CHAIR- krzesło!😥🤣😉
Niemożliwe? Absolutnie możliwe!
Straszne... żenujące...obciachowe?! Nie...zabawne!
(choć przyznam, że przy braku dystansu do siebie lub w sytuacji bardziej oficjalnej, na przykład w trakcie biznesowego spotkania, może być nieco krępujące.)
Dlaczego mówię:  zabawne? ...bo z własnego doświadczenia wiem, że większość osób w tym momencie nie wytrzymuje ciśnienia i zaczyna się zwyczajnie śmiać. I trudno mieć tu pretensje do słuchającego, że buchnął śmiechem, bo przecież... to zabawna sytuacja!

No dobra, dobra. Wiem, że zaraz mi powiecie, że łatwo powiedzieć, a gorzej wybrnąć z takiej palącej akcji. Zgadza się, ale gdy się mleko rozleje, nic już nie da się zrobić.
Jak więc  ratować się gdy, to właśnie nam, przydarzył się taki lapsus językowy?
Spalić się ze wstydu i zamilknąć? Uciekać gdzie pieprz rośnie, byle dalej od angielskiego?
Nie, nic podobnego!
Myślę, że najlepiej nie denerwować się zbytnio i nie "spinać" tą wpadką. O wiele lepszym pomysłem jest uśmiechnąć się szczerze i przyznać do błędu. Można też  całą sytuację obrócić w żart (to mój ulubiony sposób) i...kontynuować zwiedzanie krzesła, zaznaczając żartobliwie, że tylko w tym miejscu TAKIE NIEZWYKŁE  znajdziecie ;))) A potem, jakby nic się nie stało, kontynuować rozmowę, bo... czyż mylić się, nie jest rzeczą ludzką?

Uwierzcie mi, po takiej pomyłce już na wieki zapamiętacie różnicę między podobnymi wyrazami, na których zaliczyliście poślizg, a  chwila śmiechu na pewno wyjdzie wam na zdrowie i rozluźni atmosferę.

A zatem , kiedy następnym razem poprosicie o mąkę -FLOUR-, a kolega obdaruje was pięknym, pachnącym kwiatem -FLOWER, nie wyrzucajcie mu tego błędu. Uśmiechnijcie się i wpuście chłopaka do środka. Może nie uda wam się razem upiec ciasta, ale wspólne chwile przy dobrej kawie mogą być równie interesujące.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz